چرا بچه می آوریم؟ نسخه مخصوص فمنیست های مذهبی!

واقعا هیچ دلیلی برای بچه دار شدن نداشتم، دلیل یعنی نیاز، یعنی عطش، یعنی احتیاج.

زندگی ام را می کردم، کار داشتم، درس داشتم و شوهر هم داشتم، خب بچه به چه کار آید جز زحمت و دردسر و مزاحمت؟

حتی از دید اخلاقی و دینی هم که نگاه می کردم می دیدم بچه یعنی مسئولیت، یعنی هر لغزشی که من بکنم ممکن است او هم بلغزد و گناهش بیفتد گردن من. حالا بگذریم که خوب تربیت کردن هم عرضه می خواهد که من ترجیح می دادم عرضه ام را در زمینه مهندسی نشان بدهم تا مادری.

توی وبلاگ قبلی ام هم که هنوز مادر نشده بودم همین ها را نوشتم بعلاوه یک سری استدلالات مثلا فلسفی که اگر بچه ام 20 سال دیگر بهم بگوید چرا من را وارد دنیا کردید و چرا این جوری تربیتم کردید و چرا ....چرا ... هیچ پاسخی برایش ندارم که اقناعش کنم همچنان که خودم همین مطالبات را از مادرو پدرم داشتم که این زندگی چی بود که برای من درست کردید؟

خب بعد از مدتی افتادم توی همان چاهی که خودم درست کرده بودم. حالا نمی دانم اثر گذر زمان است یا گرد پیری و تجربه اش است یا چوب روزگار است یا شاید هم عمق پیدا کردن بینش.

هرچه باشد الان دیگر این طور فکر نمی کنم، برای بچه های بعدی دلیل دارم، دلیل خیلی ساده و به ظاهر عوامانه ادامه نسل!

 اگر همین دو سال پیش کسی چنین حرفی را میزد دلم برای کم سوادی اش می سوخت   اما الان برایم درک این نیاز بشری و فطری راحت شده است.

این که یک آدم نهایتا می تواند سالهای محدودی را زندگی کند و فرصت به بار نشستن خیلی از تلاش هایش را ندارد و به خیلی از آرزوهایش نمی رسد و خیلی کارهای نکرده برایش باقی می ماند  و خیلی از اشتباهاتش را نمی تواند جبران کند مسئله کوچکی نیست، اما امید به این که یکی را بزرگ کنی و یادش بدهی که اشتباهاتت را تکرار نکند، فرصت های بهتری برایش ایجاد کنی و او کارهایی را بکند که آرزویش را داری جزو آن دسته از امیدهایی است که خیلی به آدم انرژی می دهد.

برای خودم هم الان عجیب است این حس لذتبخش که شاید(یعنی اگر مادر خوبی باشم) ده ها سال بعد از نبودنم یکی از نوه هایم بتواند یکی از همین نکات منفی شخصیتی ام را بعد از نسل ها ارث بری ژنتیکی و محیطی رفع کرده باشد و مسبب این رشد من باشم.

البته روی دیگر این سکه پایه گذاری یک کج رفتاری توی نسل های بعدی است  که باندازه کافی درموردش قبلا منفی بافی کرده بودم و الان ترجیح می دهم به نیمه پر لیوان فکر کنم.

پی نوشت: نمی دانم این حدیث است یا گفته یک عالم که فرمود ممکن است انسان یک کار تربیتی روی خودش انجام بدهد که نتیجه این کار مثبت تا هر چند نسلی که از او باقی باشد بعنوان حسنه برایش نوشته شود یعنی همان باقیات صالحات که ممکن است صدها سال و یا بیشتر ادامه پیدا کند. خب پدرها این نوع باقیات صالحات را کمتر بهره می‌برند.

 

پی نوشت: راستش این پست جواب خودم بود به خودم برای این حرکت قدیمی وبلاگی که مدت ها توی ذهنم وول می خورد (تاریخ حرف ها امروزی نیست اما مضمونشان هنوز امروزی است).

/ 9 نظر / 8 بازدید
زندگی از آ...تا...ی

سلام عزیزم امیذوارم بهترین مادر دنیا باشید در سایت ما می تونید آموزش انواع غذاها و شیرینی های ایرانی و بین المللی رو مشاهده کنید. غیر از این آموزش گام به گام دوحت انواع عروسک ها ی پارچه ای، کاردستی های نمدی، نکات مفید خانه داری و مشاوره خانواده و صدها مطلب جالب و مفید رو هم می تونید ببینید. در صورت تمایل به تبادل لینک در قسمت نظرات به ما اطلاع بدید. همیشه هنرمند باشید

ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. آدم یه همچین وبایی رو می بینه از وب خودش ناامید میشه! می تونی وبت رو تو انجمن ما معرفی کنی تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان

معصومه

خیلی می فهممت... اینها همه حرفهای من هم بود ممنون برای بیانش مادری به کام و عاقبت به خیر باشد برایت الهی

مامان نازنین زهرا

سلام من با کلی استدلال خوب ومنطقی میتوانم بگویم نیاز به ازدیاد نسل نه تنها یک نیاز بلکه یک واجب نه تنها شرعی که اجتماعیه....اما نوشتاری کردن این دلایل که در وجود هر بنی بشری بالفطره هست از حلاوت وشیرینی وزیباییش کم میکنه پس فکر میکنم هر کسی به خصوص هر مادری به درون خودش مراجعه کنه نیاز به فرزند آوری راحس میکنه ممنون از مطالب خوبتون

محبوب حبیب

فکر میکنم به خاطر این گرایش به فرزند آوری کم شده که نسل جدید مسئولیت پذیر نیست.

مرجان

من چون از اول یک موجود بچه دوست و عشق نوزاد و بچه بودم اصلا برای خودم فلسفه بافی چه منفی و چه مثبت نمیکردم ولی میفهمم چی میگی راستی چرا تو پی نوشت نوشتی پدرها از این قضیه بهره کمتری دارن؟

مامان3فرشته

سلام من ازخوانندهاي خاموش هستم اين پست به قدي به دلم نشست كه روشن شدم

آیه

سلام. کامنتت در پست فاجعه خیلی ذهنم رو درگیر کرد. گفتم جوابی که تو ذهنم بود رو باهات شریک بشم: سوال قبل‌تر (چرا جامعمون اینقدر خشن شده؟)در حال حاضر برای من به عنوان یک مادر چندان اهمیتی نداره. چیزی که برام مهمه اینه که تا جایی که در توانمه آسیب‌های این خشونت رو روی بچه‌م کم کنم. اما متاسفانه دور و برم زیاد میبینم مادرهایی رو که با این پیش‌فرضی که تو گفتی (چون جامعه خشنه پس...) خشونت و عصبیت رو به بچه‌هاشون "آموزش" میدهند و تقویتش می‌کنند. غافل از این که با این کارشون نه تنها بچه‌شون رو در برابر خشونت مجهز نمی‌کنند بلکه قربانیش هم می‌کنند. چون با این کار دارند به خشونت جامعه‌ای که بجه شون قراره بهش وارد بشه دامن می‌زنند. نتیجه این کار هم میشه جامعه دیوانه‌ای که به مظاهری که هیچ نیت و قدرتی برای آسیب زدن ندارند (طبیعت و حیوانات) حمله و حتی دشمنی می‌کنه. 2) این که بچه رو خشن بار نیاریم اصلا به معنی "ببو" و ناتوان بار آوردن نیست. من صد درصد با این مخالفم. اما با این هم مخالفم که برای مجهز بارآوردن بچه بهش پیش‌فرض "همه گرگند" رو بدهیم. این بدترین ظلم در حق خود بچه‌ست. 3) یاد این کلام

mahtab

سلام کاملا باهاتون موافقم قبل از بچه ی اول آدم اصلا دلایل کافی و مناسبی برای اقدام نداره اما یعد از مادر شدن انگار دیگه دنبال دلیل نیست...یه حسی هست که خودبخود تحریکت میکنه به دوباره مادر شدن من که اینطوریم و برای بچه ی دوم سر از دست نمیشناسم[نیشخند] برخلاف همسرم...که میگه سه چهار تا بچه دوست داره اما برای دومی اصلا امادگی نداره..کی میخوان بشن چهار تا خدا می دونه[چشمک]