این روزهای من : یک مادر مقتدر یا خشن؟

پیش نوشت: همه این کارها توصیه مشاور بود که دوز نه گفتن به بچه را زیاد کنیم تا اینقدر همه چیز را برای خودش نخواهد و سر اسباب بازی ها با بقیه دعوا نکند، گاز نگیرد، مو نکشد، هل ندهد، جیغ بنفش نکشد، گریه نکند و ... آنها که می دانند هم می دانند که این اخلاق عجیب و غریب چقدر من را به مرز جنون رساند و برگرداند.

***

از خانه اسباب بازی که بیرون می آییم به دخترک می گویم چون موی دوستت رو کشیدی تا خونه اصلا بغلت نمی کنم. دخترک اولش اصلا به این تنبیه محل نمی گذارد اما چند قدم که جلوتر می رویم درخواست بغل میکند. من هم محکم نه می گویم و این گونه جنگ ما در وسط خیابان شروع شد.

دخترک اولش با شیرین زبانی ، بعد با نق نق ، گریه و نهایتا جیغ سعی می کرد من را از تصمیمم منصرف کند. من هم توی موضعم باقی ماندم. توی خیابان تابلو شده بودیم، رهگذر ها با تعجب و دلسوزی نگاه می کردند (انگار که من داشتم عصبانیت خودم را سر بچه خالی می کنم و او را کتک زده ام) مغازه دارها از پشت دخل بیرون می آمدند ببینند هیاهو سر چیست؟ بعضی ها هم با شوخی می خواستند جنگ را خاتمه بدهند. بعضی ها هم که خواب ظهرشان آشفته شده بود آمده بودند پشت پنجره. این پروسه حدود نیم ساعت طول کشید اما نتیجه بخش بود.

***

طهورا  با بچه های  فامیل که از شهرستان مهمان مادر(بزرگ) بودند طبق روال دعوایش شده،  چون بازی طبق روال دلخواه او پیش نمی رود یک گاز حسابی از مهسای 8 ساله می گیرد، من قبلا همه اتمام حجت ها را با دخترک کرده بودم و گفته بودم تنبیه گاز گرفتن بیرون رفتن از خانه است. دخترک را بغل می کنم و می رویم بیرون. حین رفتن مادر مهسا را دیدم که یک کشیده محکم توی گوش مهسا می زند که چرا لج طهورا را در می آورد (حق با مهسا بود). می خواستم بروم بگویم که مشکل از مهسا نیست اما آن لحظه باید دخترک خودم را ادب می کردم، روابط فامیلی و تعارفات هم یک پیش فرض خیلی معنادار به این کارهای مادرها می داد. حین رفتن مادر(بزرگ) واسطه می شود که تروخدا بچه رو اذیت نکن! فرصت توضیح ندارم و اعصابم هم خرد شده، آن یکی وسط معرکه دارد توصیه تربیتی می کند و متد خودش را پیشنهاد می کند، به زور لبخند می زنم و دنبال کلمات مودبانه ای هستم که بگویم لطفا دخالت نکنید اما پیدا نمی شود.

بیرون در که میرویم پدر مهسا می آید و خواهش می کند برگردیم، هرچه توضیح می دهم این ماجرا به مهسا ربطی ندارد و من هم هیچ ناراحتی از شما ندارم کافی نیست و انگار ماجرا برای همه حیثیتی شده. همه این درگیری ها را اضافه کنید به جیغ های ممتد و گریه های بلندی که کنار گوشم دائم پخش می شود.

با اعصابی کاملا خرد شده و اقتداری کاملا در هم ریخته مجبور می شوم از تنبیهی که با دخترک توافق کرده بودم کوتاه بیایم و در جمع به عنوان یک مادر خشن و هند جگرخوار از خودم دفاع کنم. دخترک مسرور از به دست آوردن امتیازی که حق او نبود و من دنبال راه حلی برای جلوگیری از این باج گیری های کودکانه.

می شود لطفا در روابط تربیتی مادر و بچه دخالت نکنید؟

پی نوشت: هفته دیگر دفاع می کنم و خلاص!

/ 8 نظر / 12 بازدید
مرجان

هیچی به اندازه دفاع از پایان نامه حال ادم رو بهتر نمیکنه . مبارکه!

زنان سرزمین من

به نظرم حداقل برای مورد دوم که مهمونی بودین، یه تنبیه دیگه که آدمای دیگه رو هم اذیت و ناراحت نکنه و مداخله اونها رو هم کمتر کنه انتخاب می کردی بهتر بود. چون به هر حال اونها هم حق داشتن و فکر می کردن تو ازشون ناراحت شدی. ازطرفی این تنبیهی که در نظر گرفته بودی، باعث شد اون بچه دیگه هم بی گناه تلف بشه. خلاصه که به نظرم به جای اینکه از بقیه بخوای دخالت نکنن در شیوه تربیت بچه، بهتره یه مدل تنبیه بهتری رو انتخاب کنی. (با تاکید بر مثال دومی که زدی)

هنا

من کلا یه تصمیمی گرفتم! از اجرای روشهای تازه تربینی در محیط بیرون خودداری می کنم چون اصولا به یک شکلی به شکست می انجامه. یعنی باید یه روشی جا افتاده باشه، یا این که خیلی راحت قابل اجرا در محیط بیرون باشه و الا بیشتر خود آدم اذیت میشه تا این که بچه تنیبه بشه.

مسافر

نوشتی دخالت نکنید دیگه چی بگیم خو در پناه خدا

مامان پانیذ

سلام اگه به نتیجه رسیدید لطفا ینجا یه پست بذارید چون منم بعضی مواقع این مشکل رودارم منظورم رفتار دخترمه بنظرم زورگو شده[ناراحت] ممنونم وخدانگهدار

مینا مامان فاطمه

من هم تبریک میگم بابت دفاع چون خودم هم تو اوج کارهای دفاع هستم و تازه اکسپت مقاله گرفتم کاملاً درکتون میکنم. در مورد دخترتون هم کاملاً باهاتون هم دردم. ممنون بابت این پست، بعنوان مادر یک دختر دو ساله که مدتیه خشن و زورگو شده خیلی ناراحتم و احساس شکست در تربیتم میکنم حالا حداقل میدونم تنها نیستم. من هم همین روش رو پیش گرفتم و هنوز جواب نگرفتم. بنظرم کتک خوردن از کسی که بهش حمله کرده بود بهتر جواب داده؛هرچند که ناراحت کننده است. موفق باشید[لبخند]

خودمِ خودم

این پست رو همینطور خوندم و بلند بلند خندیدم! من تو این شرایط بیشتر از اینکه از بچه م به خاطر کاری که کرده و اعصابی که خرد کرده ناراحت باشم از اینکه اینقدر راحت به خواسته ش رسید و اقتدار من در برابرش خرد شد لجم در میاد! یعنی اساسی حرصم میگیره ها! حس شکست!

مسافر

من این مشکل رو نداشتم مشکل من با مطهره تو بیرون از خونه به خاطر بهانه گیریها و گریه های رو اعصابش بوده که به دوستانش هم مربوط نبوده البته بعد اومدن محمدحسین بنابر این تنبیهات این چنینیم دیگران رو دخیل نمی کنه خودم و مطهره اما همین قدر جدی البته همیشه بعد پافشاری من کوتاه اومده و زمان نبرده زیاد ولی واقعا شرایطی که توصیف کردی سخت بوده مورد اول خوب بودبه نظرم ولی دومی چون تو محیط فامیلی بوده و دفاع دیگران و به خصوص اینکه اونها هم فکر می کردن ربطی به رفتار مهسا داشته به نظرم باید مشمول تخفیف میشده البته نه به خاطر پادرمیونی0که سوءاستفاده بشه ) منظورم اینه که از قبل شراط رو به اون سمت نبری من در مواردی که بچه ها سر اسباب بازی دعواشون بشه معمولا همون اسباب بازی رو کلا بر میدارم تو خونه خودمون و دیگران هم نداره و از اونجایی که اون اسباب بارزی محبوب بوده لابد ، تو 90 درصد اوقات بچه ها قول میدن که دعوا نمی کنن و خودشون راه برای استفاده مشترک پیدا می کنن د رپناه خدا [گل][قلب]