بازی هایی بدون اسباب بازی

پیش نوشت:

بیرون بودیم, مگر حوصله یک بچه سه ساله چقدر است؟ من هم از قبل تدارک این شرایط را ندیده بودم. شرایط داشت به یک جنگ مادر و بچه تبدیل می شد که دستم را بردم توی کیفم و یک رسید خودپرداز را گوله کردم و بعنوان توپ دادم دستش.

تا چند دقیقه ای که با توپ سرگرم شد, دوباره رفتم توی کیف و در بطری آب و چوب بستنی که قرار بود به سطل زباله بندازم را بیرون آوردم و شد قابلمه و قاشقمان برای پختن آشی ک نخودش همان گلوله کاغذی بود.

بعد گاز هم درست کردیم و خلاصه با هرچیزی یک بازی خلق کردیم و علاوه بر این که دخترک لذت برد, خودم هم از این که فهمیدم ریشه های خلاقیتم هنوز کامل خشک نشده لذت بردم.

 

اصل مطلب:

چند تا ایده برای سرگرم کردن بچه ها در یک محیط بسته با هیچ.(خب طبیعتا محدوده سنی مربوط به سه تا چهارسال می شود)

- پیدا کردن یک رنگ خاص توی فرش!

- شمردن یک شی تکرار شونده یا طرح تکرار شونده مثل لیوان ها, پنجره ها.

- سر ببرید توی کیفتان و از دستمال کاغذی ها نخود, لوبیا. از کاغذها قابلمه و بساط اشپزی بسازید . برای روحیه های پسرانه هم میشود قطار من در اوردی ساخت, شمشیر درست کرد, هواپیما ساخت.

- اریگامی های ساده(لیوان و قایق و نمکدون و غورباغه جهنده که همه شان یادگار بچگی هاست. فکر نمیکنم کسی ساختن موشک را بلد نباشد)

- نقاشی! (توی کیفتان حداقل یک خودکار و رسید پوز ندارید؟)

- بازی هرکی شکلک درآره.(شروع می کنید به در آوردن ادا و اطوار و این شعر را همزمان بخوانید:هرکی شکلک درآره, شکل عروسک درآره, یک,دو,سه و بعد بلافاصله در هر حالتی هستید متوقف بشوید و از دیدن قیافیه بامزه همدیگه لذت ببرید)

- شروع کنید با دهان آهنگ یکی از شعرهایی که بچه تان بلد است را بزنید و او.حدس بزند کدام شعر بود؟

- بدون اینکه بچه ببیند(مثلا دست هایش را بیاورد پشتش) وسایلی توی دستهایش قرار بدهید که بتواند اسمش را بگوید. 

- گل یا پوچ؟

- یک شعر که توی آن اسم شخصیتی وجود دارد را بخوانید و حالا بنا به تصمیم خودتان یا بچه تان اسم شخصیت را عوض کنید. مثلا شعر اصلی:من یه گلم تویی برام یه ریشه, مامان بمون کنار من همیشه .... حالا به جای مامان از بابا, مادربزرگ, خاله, عمو, ...حتی دیوار استفاده کنید و موقعیت های خنده دار خلق کنید.

- با انگشتهای خالی نمایش اجرا کنید. مثلا داستان امروز که رفتیم خونه مادربزرگ, برامون چایی آورد, ناهار خوردیم ....حتی اگر شد چشم و ابرو هم باخودکار روی انگشتها بکشید که واقعی تر بشوند.

 

- تکمیل میشود.

 

بازی های حرکتی زیادی هم میشود انجام داد. مثل پتو کشی, ماگلیم ما سنبلیم و ...اما من فرض کردم امکان تحرک وجود نداره و اسباب بازی هم نداریم.

 

/ 0 نظر / 90 بازدید