چرا کسی چیزی نگفت؟

دوست عزیزی توی گروه اینترنتی باقیمانده از سال های لیسانس لینک یک مطلب در مورد فلسفه علم گذاشته بود و نظر بقیه را جویا شده بود، آخر نامه اش هم از شخص من درخواست کرده بود نظرم را بدهم چون قبل تر ها انگار موضوع مباحثه بین ما دو نفر بوده.

اول ایمیل را که خواندم می خواستم از خواندن بقیه مطلب صرف نظر کنم چون توی ذهنم فلسفه علم جزو هیچ کدام از اولویت های فکری و ...حال حاضرم نبود اما وقتی اسم شخص من آورده شده بود تعجب کردم، درست مثل کلاس درس هایی که معلم اشاره میکند حالا تو بگو و بعد چشم همه دانش آموزهای اطراف زاویه دید معلم گرد می شود و می گویند: خانم، ما؟

مجبور شدم مطلب را با دقت و ریزبینی بخوانم اما هیچ حسی نسبت به مسئله طرح شده نداشتم، نسبت خودم و مسئله "اسلامی کردن علوم تجربی" را درک نمی کردم، درست مثل آدم هایی که از گذشته نه چندان دورشان، دور مانده اند ، به این فکر می کردم که من واقعا قبلا به این مسائل فکر می کردم و درمورد بحث هم می کردم؟؟  وبعد یک حرکت سریع (فست بک وارد) به گذشته و تمام بنیان های فکری و اعتقادی که توی دانشگاه پایه ریزی شد و محکم شد و ...

چرا توی هیچ کدام از آن بحث های داغ دانشجویی حرفی از آینده مادری مان زده نمی شد؟ چرا در کنار حکومت آرمانی اسلامی که درموردش مطالعه می کردیم خانواده آرمانی اسلامی را نمی گفتیم؟ از وظایفمان در مقابل جهان و حکومت و کشور و ... می گفتیم و می شنیدیم اما از وظایفمان در مقابل همسر و فرزند کم می گفتیم؟ چرا موضوعات چالش برانگیز سیاسی به هیجانمان می اورد اما موضوعات چالشی مثل وظایف زن (بخوانید جنس مونث مدرن شده امروز) در مقابل خانواده را سرسری رد می کردیم؟ هیچ استادی نیامد به ما از آینده مادری مان بگوید که ما را در مقابل همه داشته های اعتقادی و معرفتی مان به چالش می کشد.

هیچ کتابی نداشتیم از بحران های مادری برایمان بگوید اما تا دلتان بخواهد از "ایسم" ها و مکتب ها و ... می شنیدیم.

حالا انگار همه آن داشته های قبل را انبار کرده باشم برای روزهای آینده (که مطمئنم حتما به دردم خواهد خورد)  و برای روزهای مادری ام از صفر شروع کرده ام، بدیهی ترین غرایزی که یک زن در نقش مادر می تواند داشته باشد را دارم درک و کشف میکنم. عمیق ترین حکمت های اخلاقی که قبلا به نظرم ساده می آمد مثل صبر را دارم تمرین می کنم و فکر می کنم چقدر راه نرفته جلوی پایم است.

پی نوشت 1: البته همین دوران دانشجویی بسیار بسیار بسیار مفید بود برای من، نه این که منکر مطالعات عمیق بشوم نه! هنوز هویت خودم را مدیون همان مباحثات و مطالعات می دانم.

اما حس می کنم چرا بدیهی ترین و نزدیک ترین مسئله ها را ول کرده بودیم و چسبیده بودیم به اصل های دورتر؟ چرا فکر می کردیم حتی به مسئله زن بودن هم باید با دید صرفا تئوریک نگاه کرد؟

/ 10 نظر / 8 بازدید
هنا

من هم زیاد به این سوال می رسیدم اوایل مادری که چرا پس هیچ کس به ما چیزی نگفت؟! یا چرا ما درین مورد اصلا چیزی نخوندیم؟ یا چرا اصلا مهم نپنداشتیمش و یا اهمیتش رو درک نکردیم؟

مرجان

من هم وقتی با بروبچه های قدیم تشکیلاتی دور هم جمع میشیم و همه مان مادر شده ایم به این فکر میکنم که کاش قبل از تجربه کمی اموخته بودیم! اما میدونی اینها همش بخاطر نفوذ تفکر فمنیستی در دانشگاههاست که به زنها بگوید حتی میشود محجب و مذهبی و هیاتی باشید و زیر یک پرچم سیاسی حتی به حق سینه بزنید ولی در کناره گیری در نقشهای سنتی مثل همسری و مادری مثل فمنیسمها باشید ... لا اقل حد اقل خوراکی که بهمون دادن این بود که اگر دختری در دوران دانشجویی لیسانس به مادر شدن فکر میکرد اون رو سنتی و خاله زنک و عقب مانده میدیدیم متاسفانه!

مامان علیرضا

سلام عجب نکته اساسی دقیقا مسیله مهم همین که چه کنیم که حداقل جوون های اطراف خودمون نرن راهی که ما رفتیم

یه مامان

نوجوان که بودم خودم را طلایه دار حفظ حقوق دخترانی میدانستم که حقوق پسران راندارند.............جوان تر که شدم خودم را اسیر قواعد عجیب و غریب سنتی میپنداشتم .................مادر که شدم ....مااااااااااادر که شدم ...خود را فرمانروای خدا روی زمین دیدم ...وای کاش زودتر .....

یه مامان

راستی فراموش کردم بگم لینک شدین خوشحال میشم بهم سر بزنین[گل]

فاطمه

معصومه جان من هم خیلی وقتها با حسرت به این چراها فکر میکنم و اینکه باید به بچه هام زندگی واقعی نه کتابی یا خیالی یا ... رو یاد بدم البته راستش من فکر میکردم مامانهای باسوادتر و پخته تر از مامان من این حرفها رو به دختراشون میزدن نه اینکه اونها و خودشون رو بسپارن به سیستم اموزشی پر ز اشکال .

فاطمه

سلام دوست عزیزم خوشحالم با اینجا آشنا شدم میخواستم باتوجه به تجربه ای که دارین راهنماییم کنین ؟ خواهشاااااااااااااا راستش من ارشد قبول شدم ولی خوشحال نیستم بخاطر شرایطی که الان دارم الان بعد 7 سال انتظار برای بچه دار شدن به لطف خدا الان 6 ماهه باردارم با خودم میگم خدایا چه حکمتیه همه کارا باهم باید بشه راستش همش فکر میکنم چطور درس بخونم چطوری دختر طفل معصومم رو بذارم و برم سر کلاس بشینم چطوری دلم میاد وقتی شیر میخواد به جای اینکه بغلش کنم شیر بدم باید شیشه شیر بخوره :( نمیدونم چیکار کنم اصلا فکرشو نمیکردم قبول بشم همه برام خوشحالن به جز خودم گاهی میگم برم انصراف بدم کلا بی خیال درس و دانشگاه بشم گاهی هم میگم حیفه بعد این همه سال رشته مورد علاقه ام قبول شدم نرم نمیدونم تو برزخ گیر کردم تازه میگفتم بعد اینکه نی نی اومد برنامه ریزی میکنم دوباره حفظ قرآنم رو شروع کنم اما الان موندم چه کنم کاش یکی بود بهم میگفت چیکار کنم نمیدونم میتونم همه رو در کنار هم انجام بدم هم ارشد بخونم هم خوب مادری کنم هم قرآنم رو حفظ کنم هم شوهرداری و خانه داری کنم .....

ما( من و گاهی بابا )

انگار که این مطلبت رو من نوشته باشم ! روزی که سرگروه سیر مطالعاتی زنگ زد و گفت فلان موضوع را با فلان کس مطرح کن و فلان و بهمان ؛ و من در جوابش گفتم مگر من اینچیزها رو بلدم ؟؟؟؟ من حتی خودمم یادم نیست چی بودم و کی بودم ! و در جوابم سری تکان داد و گفت : حس میکنم یک نیروی انقلابی دارد هرز میرود.... به هر حال مادر شده ایم و باید تمام آنچه را که در باب تمدن آرمانی و انقلابی تمدن اسلامی اندوخته ایم ، در مسیر تربیت فرزندمان به کار ببندیم....